Najlepsze płytki na podłogę. Co jest istotne?

Płytki ceramiczne to coraz częściej wybieramy materiał na posadzki w naszych domach. Nie ma w tym nic zaskakującego. Przede wszystkim można obecnie zdecydować się na tak wiele różnych wariantów, zarówno pod względem kolorystycznym, jak i rozmiaru, że chyba każdy bez większego trudu znajdzie płytki ceramiczne, które będą mu odpowiadały zarówno pod względem estetycznym, jak i czysto funkcjonalnym. Co właściwie powinniśmy wziąć pod uwagę, kiedy akurat szukamy dobrych płytek na posadzkę w domu?

Płytki ceramiczne jako okładzina posadzkowa

Już od dłuższego czasu płytki ceramiczne stosowane są bardzo chętnie jako okładzina posadzkowa. Można ten fakt łatwo wytłumaczyć. Takie płytki są dość przystępne cenowo, ich montaż także nie nastręcza zbyt wiele trudności. A jednocześnie posadzka z płytek ceramicznych jest bardzo estetyczna, a przy tym prosta do utrzymania w czystości. Płytki ceramiczne jako okładzina posadzkowa dają wiele możliwości aranżacyjnych. Można zdecydować się na posadzkę jednolitą kolorystycznie, można także postawić na rozwiązanie bardziej wyrafinowane, które będzie naszych gości zaskakiwać ciekawymi kolorami, wzorami czy niesztampowymi połączeniami motywów. Warto jednak już w tym miejscu podkreślić, że nie wszystkie płytki ceramiczne można wykorzystać jako okładzinę posadzkową.
Wybierając płytki na posadzkę, powinniśmy upewnić się, że są one jako takie oznakowane przez producenta. Płytki posadzkowe muszą mieć bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, ponieważ są szczególnie narażone na nacisk i tarcie. Jeśli zaś chodzi o płytki, które mają znaleźć się na zewnątrz, np. na tarasie lub balkonie, trzeba zdecydować się na wariant mrozoodporny, któremu niskie temperatury nie zaszkodzą.

Ścieralność płytek podłogowych

Bardzo ważnym parametrem, który z pewnością powinien być wzięty pod uwagę, gdy chodzi o płytki podłogowe, jest ich ścieralność. Dostępne obecnie na rynku produkty mają 6 klas ścieralności, a mianowicie:

 • 0 – chodzi o płytki szkliwione. Są to płytki nadające się wyłącznie o kładzenia na ściany;
 • 1 – płytki tej klasy można kłaść na posadzkach, ale wyłącznie wewnątrz domu. Płytki klasy 1 kładziemy np. w łazience i wszędzie tam, gdzie chodzi się w obuwiu domowym lub boso;
 • 2 – to bardziej wytrzymałe płytki, które można zastosować także w salonie, który z zasady użytkowany jest przez zwiększą liczbę osób;
 • 3 – płytki tej klasy są na tyle wytrzymale na ścieranie, że można po nich z powodzeniem chodzi
  także w twardym obuwiu. Płytki klasy 3 są zalecane do kuchni, na korytarz, można je położyć także na tarasie albo balkonie;
 • 4 – bardzo wytrzymałe płytki, które sprawdzą się nawet w miejscach użytkowanych bardzo intensywnie, np. punkty gastronomiczne czy sklepy;
 • 5 – płytki do zadań specjalnych! Można je stosować np. na lotniskach, dworcach, w centrach handlowych itd., czyli wszędzie tam, gdzie codziennie panuje ogromne natężenie ruchu, a same płytki narażone są nie tylko na nacisk i tarcie, ale także i powstawanie zabrudzeń.
 • Przy wyborze płytek posadzkowych musimy zdecydowanie wziąć pod uwagę ich klasę ścieralności, kierując się przy zakupie zaleceniami producenta. Dobry wybór się opłaci, ponieważ płytki będzie można użytkować znacznie dłużej.

  Płytki szkliwione i nieszkliwione

  Wśród płytek posadzkowych znajdziemy obecnie płytki szkliwione oraz nieszkliwione. Owa warianty dostępne są w różnych klasach ścieralności. Płytki szkliwione są bardzo atrakcyjne, pokryte są barwionych szkliwem, przez co mają gładką, połyskliwą powierzchnię. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że płytki szkliwione są niestety dość podatne na powstanie zarysowań i innych tego typu uszkodzeń mechanicznych na ich powłoce wierzchniej. Dlatego też osoby, które szukają rozwiązania ponadczasowego, odpornego na uszkodzenia, powinny wziąć pod uwagę nowoczesne płytki posadzkowe nieszkliwione. To płytki, których nasiąkliwość nie przekracza 3%, charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na ścieranie, są odporne także na działanie warunków atmosferycznych. Jeśli nawet na ich powierzchni dojdzie do jakichś zarysowań, nie będą one widoczne. Płytki tego typu są bardzo odporne na działanie niskich temperatur.