Mozaika w łazience. To zawsze popularny trend!

Szukasz wyjątkowo dekoracyjnych płytek do łazienki? Lubisz interesujące motywy? Jeśli na oba te pytania odpowiedziałeś twierdząco, możesz zastanowić się nad mozaiką w łazience. To jeden z tych ponadczasowych trendów w aranżacji wnętrz, który od lat cieszy się niezmienną popularnością. Jeśli jesteś zainteresowany kolorową mozaiką na ścianie lub podłodze Twojej łazienki, na pewno uda Ci się znaleźć odpowiednie płytki ceramiczne, które spełnią wszystkie Twoje wymagania. Jedno jest pewne – kolorowa mozaika w łazience na pewno przyciągnie wzrok każdego Twojego gościa. To taka dekoracja, obok której nie da się przejść obojętnie.

Mozaika w łazience – niezwykła dekoracja

Czym właściwie charakteryzuje się mozaika? Chodzi tutaj o bardzo charakterystyczną dekorację w postawić obrazu lub ornamentu, która wykonana jest z małych elementów w różnych kolorach. Jeśli już mowa o elementach mozaiki, warto zaznaczyć, że nie muszą to być wcale płytki ceramiczne. Można zdecydować się także na mozaiki z elementów kamiennych oraz szklanych. To także bardzo dobre rozwiązanie. Trzeba przyznać, że mimo upływu czasu tradycyjna mozaika jest bardzo lubianym rozwiązaniem, jeśli chodzi o dekoracje łazienkowe. W małych łazienkach można zdecydować się na dekory z mozaiki, w dużych natomiast na obrazu prezentujące figury, motywu roślinne, a nawet całe sceny. Wszystko zależy od Waszej fantazji. Obecnie płytki mozaikowe najczęściej sprzedawane są w „plastrach”, których wymiary są różne. Same płytki mozaikowe mają postać malutkich kwadracików z boku 1-3 cm, które w sprzedaży połączone są siatką lub papierem.

Zastosowanie płytek mozaikowych

Jeśli już chodzi o zastosowanie dekoracyjnych pytek mozaikowych, to jest ono naprawdę bardzo różne. W łazience możesz jak najbardziej położyć mozaikę na ścianie, podłodze, a także w brodziku. Te małe, kolorowe płytki dają naprawdę wiele możliwości. Zależy Ci na tym, aby w jakiś sposób wyróżnić któryś z elementów w łazience? To żaden problem! Właśnie małe płytki mozaiki pozwolą Ci osiągnąć bardzo interesujący efekt dekoracyjny. To jednak jeszcze nie wszystko. Okazuje się, że mozaika może być interesującym elementem dekoracyjnym, który doda uroku wszelkim nieregularnym powierzchniom w łazience. Chodzi tutaj chociażby o kolumny, łuki itd. Tego rodzaju dekoracyjne płytki sprawdzą się ponadto w miejsca, gdzie panuje najwyższa wilgoć, np. w okolicy umywalki.

Popularne rodzaje mozaiki

W chwili obecnej wielką popularnością cieszą się mozaiki ceramiczne wykonane z masy gresowej. Dlaczego? Ten fakt można bardzo prosto wytłumaczyć. Mozaiki ceramiczne są odporne na ścieranie, można je stosować także na zewnątrz (mozaiki z masy gresowej). Ciekawym rozwiązaniem są także mozaiki z kamienia naturalnego, które idealnie nadają się do wykonania niedużych wzorów. Wielu zwinników mają także płytki mozaikowe ze szkła, których największym atutem jest brak nasiąkliwości.

Jak układa się mozaikę?

Chcesz mieć mozaikę na ścianie w łazience i zastanowisz się, w jaki sposób ją prawidłowo zamontować? Zasadniczo mozaikę na ścianie w łazience układa się w analogiczny sposób do układania glazury. Najpierw trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię, na której ma być kładziona mozaika, tzn. trzeba ją oczyścić i wygładzić. Zaleca się kłaść mozaikę przy dodatniej temperaturze, najlepiej w przedziale 5-30 stopni C. Przy kładzeniu mozaiki można jak najbardziej zastosować cienką warstwę kleju, najlepiej byłoby rozprowadzić klej za pomocą grzebienia z zębami o grubości do 3 mm.

Po położeniu mozaiki należy dokładnie usunąć pozostały klej. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób przygotowujemy powierzchnię mozaiki do fugowania. Jak rozprowadza się fugę w tym przypadku? Można do tego celu jak najbardziej użyć gumowej szpachelki. Kiedy położona fuga nieco przeschnie, można usunąć (już na sucho) jej resztki. Kiedy fuga całkiem wyschnie, można umyć powierzchnię mozaiki, aby dokładnie usunąć wszelkie zabrudzenia. Jak widać, dla osoby, które miała już do czynienia z kładzeniem glazury na ścianie, położenie mozaiki także nie będzie zbyt skomplikowane.