Kolorystyka płytek w łazience. Jak ją wybrać?

Przy urządzaniu łazienki musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów związanych z funkcjonalnością tego pomieszczenia. Chodzi tutaj chociażby o wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej, wanny, umywalki i innych tego typu rozwiązań. Jednak to nie wszystko. Jedną z najważniejszych kwestii jest oczywiście wybór odpowiednich płytek, które będą pasowały do naszego zamysłu aranżacyjnego. Jakie kolor płytek będzie najlepszy do łazienki. Co należy wziąć pod uwagę?

Zasadniczo ściany w łazience możemy potraktować jako swego rodzaju to aranżacyjne dla ciekawych mebli i akcesoriów łazienkowych. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na jednokolorowe ściany łazienkowe – zarówno jasne, jak i ciemne. Przy takich ścianach zwracają od razu uwagę takie dodatki, jak np. umywalka w niestandardowym kształcie, wykończenia chromowane itd. W tej chwili na rynku mamy tak wiele płytek łazienkowych, że naprawdę każdy może wybrać jakiś odpowiedni dla siebie wariant. W grę wchodzą zarówno klasyczne płytki ceramiczne, jak i terakota, gres oraz glazura.

Łazienka jasna – elegancja i ponadczasowość

Dość często w łazienkach stawia się na jasne kolory. Ostatnimi czasy do łask wraca nawet czysta biel, która ewentualnie przełamywana jest akcentami w bardziej jaskrawych kolorach. Trzeba przyznać, że trend białej łazienki jest dość uniwersalny. Dlaczego? Jasna łazienka sprawia wrażenie pomieszczenia większego, gdzie panuje czystość i świeżość. Jane płytki ceramiczne to znakomite rozwiązanie przede wszystkim w przypadku małych łazienek, np. w mieszkaniach w bloku. Takie łazienki, jeśli postawimy na delikatne pastele, będą sprawiały wrażenie większych.

A to jeszcze nie wszystko. Pastelowe płytki (albo białe) to znakomite rozwiązanie, jeśli chcemy, aby urządzenia sanitarne tworzyły ze ścianami harmonijną całość. Wielbiciele nowoczesnego, minimalistycznego stylu mogą zdecydować się na łazienkę w kolorze czystej bieli – w połączeniu z dodatkami ze stali nierdzewnej całość będzie sprawiała wrażenie bardzo nowoczesnego wnętrza. Surowość takiej aranżacji można nieco przełamać, jeśli zdecydujemy się na płytki w kolorach ciepłych jak np. wanilia, beż, ecru itd.

Nowoczesny design ciemnych płytek łazienkowych

Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się także i ciemne płytki łazienkowe. Począwszy od klasycznych kolorów ziemi po czystą czerń, która wymaga oczywiście zestawienia z jaśniejszymi dodatkami. Ciemne barwy to ciekawe rozwiązanie, jeśli dysponujemy większą łazienką – wtedy nie musimy obawiać się, że ciemne płytki na ścianie dodatkowo zmniejszą ją optycznie. Kiedy ciemne płytki w łazience stanowią najlepsze rozwiązanie? Przede wszystkim w sytuacji, kiedy to zależy nam na wyeksponowaniu eleganckiej armatury łazienkowej. Także i wtedy, gdy zależy nam na wyraźnym zaznaczeniu odrębności łazienki, można postawić na ciemne, głębokie kolory.

Obecnie ciemne płytki łazienkowe, zarówno duże, jak i małe znajdziemy praktycznie w kolekcjach wszystkich cenionych producentów płytek. W praktyce oznacza to, że można bez trudu wybrać odpowiednie zestawienie płytek. Jednolite ciemne ściany można urozmaicić, malując sufit na jaskrawy kolor albo inwestując w jaskrawe dodatki np. dozowniki na mydło i ręcznik.

Intensywne barwy w łazience – coraz bardziej popularny trend

Biel w łazience prowadzi do tego, że całe pomieszczenie sprawia wrażenie sterylnego. Z drugiej strony na płytkach w kolorze czarnym czy brązowym widoczne są wszelkie zabrudzenia. Dlatego może warto pomyśleć o płytkach w jakimś intensywnym odcieniu? To stosunkowo nowy trend, który powinien spodobać się osobom lubiącym niesztampowe rozwiązania.

Ciekawe zestawienie jak np. czerwień i czerń, turkus i żółć, zieleń i grafit oraz wiele innych to propozycja dla osób, które lubią wnętrza energetyczne. Atutem intensywnych barw w łazience jest nie tylko ich energetyzujące działanie na użytkownika. Z pomocą śmiałych zestawień można bardzo skuteczni skorygować proporcje łazienki. Pamiętajmy jednak, że płytki w jaskrawych kolorach powinny być połączone z raczej niezbyt rzucającymi się w oczy dodatkami, jeśli nie chcemy, aby wnętrze sprawiało wrażenie pstrokatego.